Hoppa till innehåll
Epost oss Lättläst

Det är lätt att bli medlem

Att bli medlem

Med ett medlemskap i SMÅA har du försäkrat din inkomst. Det enda du behöver göra är att fylla i en ansökan om medlemskap. Om vi får din ansökan före midnatt den sista i månaden kan du bli medlem från och med den första i samma månad.

Du behöver ha en e-legitimation för att kunna skicka din ansökan här. Om du inte har någon e-legitimation kan du ringa oss på 08-723 44 00 så hjälper vi dig.

Logga in i våra e-tjänster

Med våra e-tjänster kan du enkelt hantera allt som rör ditt medlemskap, din ersättning och din betalning.

MINA SIDOR

Sök ersättning, fyll i dina tidrapporter, kommunicera med din handläggare.

MITT MEDLEMSKAP

Se dina inbetalningar och ditt OCR-nummer. Uppdatera dina kontaktuppgifter.

BankID

För att logga in behöver du en giltig e-legitimation (BankID) på din dator, smartphone eller surfplatta. Den använder du för att legitimera dig och göra elektroniska underskrifter. Du skaffar e-legitimation via din internetbank eller hos Telia.

 

Från den 1 september 2022: Nya regler för dig som fått ersättning du inte har rätt till

De nya reglerna innebär att a-kassan på ett snabbare sätt kan begära hjälp av Kronofogden om du inte betalar tillbaka skulden. Får du ett beslut om återkrav som du inte kan betala tillbaka på förfallodagen, hör då av dig till oss så snart som möjligt så undersöker vi möjligheterna till en avbetalningsplan.

De nya reglerna gäller dig som fått ett beslut om återkrav från a-kassan fattat den 1
september eller senare.

Om du har fått arbetslöshetsersättning som du inte haft rätt till kommer a-kassan
vanligtvis besluta att du ska betala tillbaka beloppet, ett så kallat beslut om återkrav. De
nya reglerna innebär att a-kassan i fortsättningen varken kommer att skicka inkassokrav
eller ansöka om betalningsföreläggande. A-kassan ska i stället, efter att a-kassan påmint
dig om skulden och beslutet vunnit laga kraft (tidigast två månader från beslutet),
ansöka om att Kronofogden utmäter skulden. De nya reglerna gäller både
kapitalbeloppet (återkravet) och räntan som du måste betala tills återkravet är
färdigbetalt.

Fler nyheter

  • Värva en företagarvän – vi bjuder er på lunch

    Över hälften av Sveriges egenföretagare har inte försäkrat sin inkomst. Nu kan du som är medlem vara med och göra verklig skillnad för någon annan.
    Läs mer
  • Extra utbetalningstillfällen

    På grund av problem i a-kassornas gemensamma handläggningssystem sker två extra utbetalningar av ersättning. Fredag den 22 maj och måndag den 25 maj.
    Läs mer
  • Debattartikel i Dagens Industri

    SMÅA fortsätter att driva frågan om ett mer ändamålsenligt regelverk för företagare.
    Läs mer
  • Avvikande öppettider och systemunderhåll vid Kristi himmelsfärd

    E-tjänsten Mina sidor är otillgänglig under vecka 20 på grund av planerat underhåll och i samband med kristi himmelsfärd har vi avvikande öppettider under slutet av veckan.
    Läs mer
Visa fler nyheter